وبلاگ

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور و راه حل آنها

 

 چرا پکیج ایران رادیاتور آب را گرم نمی کند؟ یک سوال متداول که از ما پرسیده میشود این است که علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج چیست؟ در شیراز رادیاتور به بررسی دلایل و راه حل آنها می پردازیم.

دلایل مختلفی برای گرم نشدن آب پکیج وجود دارد که عبارتند از:

 • خراب شدن فلوسوئیچ ،فلومتر یا فلورگلاتور
 • خرابی شیر موتوری یا مغذی محرک شیر موتوری
 • گرم نشدن آب پکیج به دلیل خرابی سنسور NTC مصرفی
 • وجود هوا در سیستم و یا خرابی ایرونت هواگیری
 • کم بودن شعله
 • جرم و رسوب داشتن مبدل پکیج
 • معیوب یا خراب بودن فنر بای پس

در ادامه هر یک از این دلایل را بررسی میکنیم.

خراب شدن فلوسوئیچ ، فلومتر یا فلورگلاتور

یکی از علت های گرم نشدن آب در پکیج های ایران رادیاتور، خرابی و معیوب بودن فلوسوئیچ ، فلومتر و یا فلورگلاتور است، که با باز شدن شیر آب گرم  مصرفی این کلیدها فعال می شوند.

عملکرد هر 3 نوع سوئیچ  شبیه به هم بوده و استفاده از آنها  بستگی  به نوع پکیج  دارد. این کلیدها با باز شدن آب گرم مصرفی( که توسط میدان مغناطیسی که در آن قرار دارد) فعال شده و به برد دستگاه باز بودن آب را اطلاع رسانی می کند. عملکرد دستگاه توسط برد طوری تنظیم میشود که اب گرم به شیر های مصرفی گرم برسد.

فلوسوئیچ،فلومتر،فلوگلاتور در پکیج دیواری ایران رادیاتور
فلوسوئیچ،فلومتر،فلورگلاتور در پکیج دیواری ایران رادیاتور

روش تشخیص معیوب بودن قطعه

شما میتوانید با کوتاه کردن سیم های فلوسوئیچ ، با استفاده از یک تکه سیم اتصال ، خراب بودن این قطعه را تست نمائید. روشن شدن دستگاه و کارکردن آن در حالت زمستانه به طوری که در حالت تابستانه ، با باز کردن شیر آب هم دستگاه کار نکند. و به معنی  این است که این قطعه معیوب بوده و باید آن را تعویض نمایید.

خرابی شیر موتوری یا مغزی محرک شیر موتوری

شیر موتوری و مغزی شیر موتوری در پکیج های دو مبدله تعبیه شده و کار آن تعویض کردن آب است. در صورت معیوب بودن این قطعه، پکیج یا در حالت آب مصرفی و یا رادیاتور کار می کند.

شیرموتوری -مغزی شیرموتوری
شیرموتوری -مغزی شیرموتوری

در صورتی که دستگاه در حالت آب گرم مصرفی روشن شده باشد ولی آب گرم نشود، شما باید دست خود را در زیر شلنگ رفت رادیاتور در زیر پکیج قرار دهید در صورت گرم بودن شلنگ به این نتیجه میرسیم که آب توسط مشعل پکیج گرم شده و به جای شیرهای مصرفی  به سمت رادیاتورها در جریان دارد و با باز کردن آب گرم مصرفی ، رادیاتورها گرم می شوند. پس یعنی شیرموتوری خراب بوده و یا مغزی محرک شیر موتوری که باید آنها را تعویض نمایید.

گرم نشدن آب پکیج به دلیل خرابی سنسور NTC مصرفی

 وظیفه ی سنسور NTC مصرفی ، اندازه گیری دمای آب گرم خروجی است. در صورت معیوب بودن این قطعه، این سنسور دمای اشتباه را اندازه گیری کرده و برای برد می فرستد. به طور مثال شما آب را تازه باز کردید و این سنسور اشتباها دمای 60 درجه را اندازه گیری می کند و به دستگاه اجازه روشن شدن نمی دهد. همین امر باعث شده که آب مصرفی ، گرم نشده باشد و ولرم یا سرد از شیر آب خارج شود.

در برخی از  پکیج ها خراب بودن سنسور NTC با کد خطا اعلام می شود.

سنسور-ntc
سنسور-NTC

وجود هوا در سیستم و یا خرابی ایرونت هواگیری

وجود هوا باعث شده که پمپ پکیج به جای گردش آب در پکیج، هوا را بچرخاند. و به همین علت است که با بالا رفتن ناگهانی دما و جوش آمدن دستگاه، آب گرم مصرفی سرد و یا ولرم رو به سرد است.

ایرونت هواگییری
ایرونت هواگیری

کم بودن شعله

 در صورت عدم تنطیم درست شعله پکیج ،به طوری که اندازه شعله، از میزان استانداردی که تعیین شده کمتر باشد، آب به خوبی گرم نشده، و آب گرم مصرفی ولرم رو به سرد است .

به صورت چشمی میزان شعله باید دو سوم حجم محفظه احتراق باشد، و بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید، گاهی ممکن است علت بروز این مشکل افت فشار گاز و یا خرابی شیر گاز باشد.

جرم و رسوب داشتن مبدل پکیج

یکی از دلایلی که می تواند موجب گرم نشدن آب گرم مصرفی شود، وجود جرم یا رسوب در مبدل است. وجود بالای جرم یا رسوب باعث شده که آب مصرفی اصلا گرم نشود،

برای برطرف نمودن این مشکل مبدل باید با اسید سرویس و شستشو داده شود

معیوب یا خراب بودن فنر بای پس

فنر بای پس قطعه ای است، که ما بین دو بلوک چپ و راست قرار میگیرد، و در صورت بروز هرگونه اشکال در گردش آب، این فنر شروع به کار کرده و از آسیب احتمالی به پکیج و یا سوختن پمپ جلوگیری می کند.

این فنر در برخی مواقع به دلیل استفاده زیاد، خراب شده و در حالت باز و یا نیمه باز قرار میگیرد، و به همین دلیل به جای گردش آب در مبدل اولیه و ثانویه در بای پس دور می زند، و اجازه گرم شدن به آب مصرفی را نمی دهد.

فنر بای پس پکیج
فنر بای پس پکیج

 روش تشخیص علت خرابی این قطعه

شما می توانید با دست زدن به مسیر بای پس و لمس داغی مسیر به صورت دائم ، خرابی این قطعه را تشخیص دهید. برای رفع این مشکل شما باید فنر بای پس را تعویض نمایید.

خرابی برد کنترل پکیج دیواری

برد دستگاه، تمامی دستورات وتغییرات را پردازش می کند. به عبارتی دیگر فرمانده و مغز دستگاه است.

آخرین علت بروز این مشکل می تواند مربوط به برد کنترل باشد.خراب شدن برد هم می تواند به طورمستقیم یاغیرمستقیم در گرم نشدن آب تاثیر داشته باشد.

بردالکرونیک پکیج
بردالکرونیک پکیج

روش تشخیص خرابی برد کنترل پکیج ایران رادیاتور

تشخیص خرابی این قطعه با کد خطایی که در صفحه نمایان شده، و یا توسط متخصصین این زمینه قابل شناسایی است.

علت های گرم نشدن آب پکیج  ناشی از ایرادات زیر ساختی

 • کوپل بودن لوله کشی سرد و گرم 
 • طولانی بودن مسیر پکیج تا شیر مصرفی
 • سرد بودن بیش از حد آب سرد ورودی به پکیج
 • زیاد بودن دبی و فشار آب ورودی ساختمان
 • لوله کشی نامناسب زیر کار
 • باز کردن همزمان چند شیر آب مصرفی
 • افت فشار گاز ساختمان 

قبل از هرچیز باید به این نکته دقت کنید، که بسته بودن آب گرم مصرفی و یا تنظیم پکیج درحالت تابستانه موجب رفتن دستگاه به حالت اتومات می شود، و پکیج با وجود روشن بودن شمعک روشن نمی شود. اما اگر پکیج در حالت زمستانه باشد، و یا حتی با وجود باز بودن آب گرم شمعک دستگاه خاموش شود  نشانه ی این است که دستگاه دچار اختلال شده و باید مشکل را برطرف کنید.

بعضی از مدل‌های پکیج ایران رادیاتور، در زمان کار نکردن و یا خاموش شدن، کدخطایی را روی نمایشگر نمایان می کند، که از طریق آن می توان مشکل ایجاد شده در دستگاه را شناسایی کرد. اما در پکیج های آنالوگ  نمایشگر یا پنلی وجود ندارد که در این مدل ها  این نوع خطاها را می توان از طریق چراغ های چشمک زن روی بدنه  تشخیص داد.

جمع بندی

در این مقاله از شیراز رادیاتور به بررسی دلایل مرتبط با گرم نشدن آب در پکیج ایران رادیاتور پرداختیم. چنانچه پکیج شما دچار مشکل شده است، می توانید برای تعمیر و سرویس با ما تماس بگیرید.

4.8/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا