وبلاگ

آشنایی با پتانسیومتر پکیج ایران رادیاتور، پتانسیومتر چیست؟

واژه پتانسیومتر از کلمات Potential Difference and Metering گرفته شده است.

پتانسیومتر  یا  “گلدان” ، یک دستگاه  مکانیکی چرخشی دوار است که بصورت آنالوگ کار میکند، و 3 ترمینال دارد و در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی مختلف بکار برده می شود.

پتانسیومتر چه کاری انجام میدهد؟

 وظیفه ی  پتانسیومترها و رئوستات ها ایجاد تغییری در مقدار مقاومت ، در زمان چرخش فیزیکی شافت متصل به آن و ایجاد افت ولتاژ است. مقاومت ها با ایجاد یک مقدار ثابت مقاومت ، گردش جریان الکتریکی اطراف مدار را مسدود یا کم می‌کنند.

مقاومت ها را می توان به طوری که دارای یک مقدار مقاومتی ثابت در اهم و یا یک مقدار مقاومت متغیر باشد، تولید کرد، که با به کارگیری با برخی از وسایل  خارجی می توان آن را  تنظیم نمود.

پتانسیومتر برای انجام عملکرد پایه خطی یا چرخشی خود نیاز به منبع تغذیه یا مدار اضافی ندارند.

پتانسیومترهای متغیر در انواع مختلفی ارائه شده اند که امکان تنظیم آسان ولتاژ، جریان با بایاس و کنترل مدار را برای شرایط صفر ایجاد می کنند.

انواع پتانسیومترها

پتانسیومترها نسبت به مقاومت ‌متغیرهای بزرگ‌ ، دقیق تر و سایز کوچکتری دارند، و انواع‌ مختلفی از آنها وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • مقاومت متغیر
  • از پیش تعیین شده
  • اصلاح کننده
  • رئوستات و البته پتانسیومتر متغیر متفاوت است.
انواع پتانسیومتر پکیج ایران رادیاتور
انواع پتانسیومتر پکیج ایران رادیاتور

در این مقاله از شیراز رادیاتور به بررسی پتانسیومتر پکیج ایران رادیاتور و نقش آن در پکیج پرداختیم. اگر پکیج شما دچار مشکل شده است برای سرویس و تعمیر آن کافی است با ما تماس بگیرید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا