وبلاگ

شیر رفت و برگشت در ایران رادیاتور

شیر رفت و برگشت نقش مهمی در عملکرد درست رادیاتورها دارند، که موجب حفظ تعادل در رفت و برگشت در مدار آب گرمایش  می‌شوند.در ادامه به بررسی کامل این شیرها در پکیج ایران رادیاتور می‌پردازیم.

آشنایی با شیر رفت و برگشت در پکیج ایران رادیاتور
آشنایی با شیر رفت و برگشت در پکیج ایران رادیاتور

شیر رفت و برگشت کجاست؟

برای دسترسی به شیرهای دستگاه باید در مقابل پکیج قرار بگیرید و بخش زیر پکیج را نگاه بیاندازید. در ناحیه زیرین پکیج 4 عدد شیلنگ رابط در کنار هم دیده می‌شود، که با یک شیر به هم وصل هستند.

روش  تشخیص شیر رفت و برگشت پکیج ایران رادیاتور

هنگامی که شما در مقابل دستگاه بایستید طبق استاندارد شیر رفت سمت چپ دستگاه و شیر برگشت سمت راست دستگاه قرار گرفته است که می توان با لمس کردن لوله پکیج لوله رفت و برگشت را تشخیص داد. معمولا لوله رفت دمای بالاتری نسبت به لوله برگشت دارد.

محل قرارگرفتن شیر رفت و برگشت در پکیج
محل قرارگرفتن شیر رفت و برگشت در پکیج

ترتیب قرارگیری شیرها بر اساس استاندارد شرکت ایران رادیاتور به ترتیب از چپ به راست بصورت زیر است:

 1. شیر رفت پکیج ¾  اینچ
 2. مسیر آب گرم مصرفی ½  اینچ
 3. مسیر آب سرد ورودی ½   اینچ
 4. شیر برگشت پکیج ¾  اینچ

طبق توضیحات گفته شده، شیرهای راست و چپ همان شیرهای خروجی و ورودی هستند که سایز آنها ¾ اینچ است.

دو شیر دیگر نسبت به شیرهای رفت و برگشت، اندازه کوچکتری دارند، و یک شیر برای آب سرد ورودی است، در حالی که شیر دیگر برای خروجی آب گرم مصرفی تعبیه شده است. سایز تعیین  شده برای این دو شیر ½ اینچ در نظر گرفته شده است.

نقش شیر رفت و برگشت چیست؟

شیرهای رفت و برگشت چونکه موجب برقراری تعادل رفت و برگشتی در داخل مدار گرمایش میشوند، نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح رادیاتورها دارند.

آبی که در رادیاتورها سرد می‌شود، توسط پمپ یکبار دیگر به مبدل اصلی پکیج برمی‌گردد، و آب گرم شده در مسیر رفت لوله‌های شوفاژ جریان پیدا می‌کند. مسدود شدن هریک از شیرهای ورودی و خروجی پکیج به هردلیلی، باعث از کارافتادگی کل مدار گرمایشی می شود.

در اینجا لازم به ذکر است در مواقع اضطراری همراه با بستن شیرهای رفت و برگشت، حتما تغییر حالت پکیج را از زمستانه به تابستانه فراموش نکنید.

طریقه بستن شیرهای ورودی و خروجی پکیج ایران رادیاتور 

 در بازار شیرهای پکیج با نام  پروانه‌ایی یا ربع گرد شناخته می شوند. برای بستن شیر باید دستگیره را خلاف سمتی که در حالت باز قرار گرفته بچرخانید، تا وقتی که دستگیره نسبت به بدنه در حالت عمودی قرار بگیرد.

در این حالت  شیر مورد نظر بسته شده است.

برای تشخیص شیر رفت و شیر برگشت باید این را در نظر داشت که،  پمپ برگشت در سمت راست پکیج تعبیه شده، و شیر با استفاده از شیلنگ به ورودی پمپ نصب می‌شود. در این صورت ، شما با پیدا کردن پمپ ، می توانید شیر برگشت را که هم جهت با پمپ بوده، مشاهده نمایید.

طریقه باز نمودن شیرهای ورودی و خروجی پکیج و راه اندازی رادیاتور درفصل زمستان

طبق توضیحات بیان شده برای بستن شیر در تابستان، در زمستان هم برای بازکردن آن، باید دستگیره شیر پکیج را در جهت خلاف بچرخانید، تا به شکل موازی و متناسب با بدنه شیر قرار بگیرد.

در این حالت شیر پکیج باز بوده و شما می توانید شروع به راه اندازی پکیج نمائید. در اینجا لازم به ذکر است همراه با باز نمودن شیرهای رفت و برگشت پکیج، شیرهای رفت و برگشت رادیاتور را نیز باز کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که باز کردن شیر برگشت رادیاتور نیاز به کمی تخصص داشته و با پکیچ کمی فرق دارد. برای این کار شما نیاز به آچار مخصوص دارید، تا بتوانید اقدامات مربوطه برای هواگیری رادیاتورها را شروع کنید. البته بهتر است قبل از انجام کارهایی که گفتیم، ابتدا شما پکیج را خاموش نموده و شروع به اقدامات لازم نماید، و در آخر حالت پکیج را از تابستانه به زمستانه تعویض نمایید.

آخرین نکته ای که نباید فراموش کنید تنظیم کردن فشار پکیج است البته برای انجام اقدامات تخصصی مربوط به پکیج حتما از متخصصین این زمینه کمک بگیرید.

اقدامات لازم برای برطرف نمودن نشتی شیر رادیاتور

 در مواقعی که شما با نشتی شیر پکیج مواجه می شوید لازم است اقدامات ذیل را انجام دهید :

 1. شناسایی نقطه نشتی و محل خروج آب و خشک کردن قسمت نشتی برای تشخیص دقیق
 2. باز کردن مهره شیلنگ اتصال شیر پکیج ، در صورت معیوب بودن واشر آب‌بندی، آن را عوض کنید.
  ( برای انجام مراحل گفته شده شما احتیاج به یک آچار فرانسه دارید، دقت کنید که هنگام سفت کردن مهره شیلنگ فشار زیادی وارد نکنید ، چرا که باعث آسیب زدن به واشر می‌شوید)
 3. بررسی سالم بودن شیر رفت و برگشت و تعویض آن در صورت فرسوده بودن

طریقه عوض کردن شیرهای پکیج ایران رادیاتور

در صورتی که موارد بالا را انجام دادید ولی نشتی برطرف نشد، زمان این است که شیر را عوض کنید. برای این کار لازم است از مراحل زیر پیروی نمایید.

 • قرار دادن پکیج در حالت خاموش
 • بستن شیر ورودی آب سرد پکیج
 • خالی کردن آب داخل پکیج و صفر کردن فشار پکیج
 • جایگزین کردن شیر سالم را به جای شیر معیوب
 • استفاده از نوار تفلون برای سفت شدن و جلوگیری از نشتی آب
 • هواگیری وآب‌گیری پکیج

جمع بندی

در این مقاله از شیراز رادیاتور به بررسی جامع شیر رفت و برگشت پکیج ایران رادیاتور و نقش آن در عملکرد پکیج پرداختیم. چنانچه پکیج شما دچار مشکل شده است برای تعمیر و سرویس آن با ما تماس بگیرید.

3.6/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا